O Lakrose


Lacrosse (alebo lakros) je tímová hra, hraná na trávnatom (field) alebo umelom (box) povrchu.
Pri hre súperia medzi sebou dva tímy, pričom základným cieľom hry je dostať loptu do súperovej bránky. Na to používajú špeciálne palice – lakrosky. Každá lakroska sa skladá z dvoch častí:
Prvá časť – tyčka, ktorá môže byť z rôzneho materiálu, najčastejšie sa používa hliník, titan a samozrejme drevo. Dĺžka lakrosky môže byť rozdielna. Máme klasické lakrosky ktorých dĺžka je 90 cm (používajú ich útočníci a stredopoliari) a potom longsticky ktoré majú dĺžku až 1,8 metra (obrancovia). Vo fielde môžu byť na ihrisku max. 4 longsticky v jednom tíme.
Druhá časť – hlava, pozostáva z plastového rámu a sieťky (koženej alebo zo šnúrok).

V lakrose je povolený telesný kontakt, ktorým si môžu hráči pomôcť či už pri bránení alebo pri útočení. V súvislosti s týmto pravidlom, sú hráči povinní nosiť výstroj, ktorá ich chráni pred zranením. V prípade že sa hráč dopustí faulu, nasleduje trest v podobe vylúčenia na určitý čas.
Technické chyby (ofsajd, držanie, nedovolené bránenie, strčenie zozadu…) je tím potrestaný stratou lopty, alebo, pokiaľ nemá loptu v držaní, trestom 30 sekúnd. Osobné chyby (sekanie, podrazenie, krosček…) sú hráči vylučovaní na 1 min, v prípade hrubého faulu na 2 alebo 3 min, poprípade do konca zápasu.

Na regulárnosť celého zápasu dohliadajú rozhodcovia, ktorí sa nachádzajú priamo na ihrisku. Ich úlohou je sledovať priebeh zápasu, aby sa hra niesla v duchu fair-play. Mimo hracej plochy sa nachádzajú časomerači, zapisovateľ a samozrejme zdravotníci.

Na Slovensku zastrešuje lakros Slovenská lakrosová federácia (SLF). Organizovaný lakros sa u nás hráva od roku 2003, kedy vznikol prvý lakrosový klub Tricksters LT Bratislava.